
Zapomniane rzemiosła
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach XII Festiwalu Filmu Filozoficznego i pokaz filmu „Ogród szkolny” połączony z warsztatami. Tematem przewodnim wydarzenia będą zapomniane rzemiosła.
Kto jak dziecko uczył się od rodziców lub dziadków cerować skarpety, przyszywać urwane guziki, naprawiać drewniany domek na drzewie, ten wie, że w ten sposób zdobył nie tylko praktyczną umiejętność. Wspólne naprawianie zniszczonych przedmiotów, tkanie, pielenie grządek, majsterkowanie, oprócz zerwanych wątków i odrdzewionych śrubek łączy ze sobą pokolenia i buduje najcenniejsze – bo niematerialne – więzi.
Program wydarzenia:
- 11.00 | SCKM – „Zielona szkoła. Ogród szkolny” w reż. Marka Verkerka
Po projekcji spotkanie z dziećmi poprowadzi filmoznawca Maciej Gil. Wstęp wolny.
Wiele dzieci nie ma pojęcia, skąd pochodzi jedzenie na ich talerzach. Wszystkie zgodnie twierdzą, że ze sklepu.
Holenderski dokument dla dzieci, którego bohaterami są uczniowie. Jednym z ich szkolnych zadań jest pielęgnacja grządek i dbałość o warzywa. W Holandii od ponad stu lat funkcjonuje system ogrodów szkolnych. Każdego roku szkoły podstawowe zabierają dzieci na pola, gdzie uczą je jak siać, uprawiać i przyrządzać z warzyw posiłki. Wyjście z klasy na łono natury uczy je jeszcze czegoś ważnego – cyklu życia.
Jak uprawiać warzywa? Co jest dobrym sposobem na walkę z otyłością? Jak dbać o bioróżnorodność? Tego wszystkiego dzieci nauczą się w szkolnym ogrodzie!
- 13.00 | MiT | 60’– warsztat i spotkanie z Józefem Rakoczym – gospodarzem i opiekunem muzealnej drukarni
Niecodzienna wizyta w pracowni drukarskiej i typograficznej Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie będzie doskonałą okazją do poznania tradycyjnego warsztatu typografa i drukarza. Dowiemy się, jak niegdyś wyglądały maszyny, kaszty i czcionki drukarskie. Oglądając zgromadzone maszyny dowiemy się w jaki sposób drukarz nakładał farbę na matrycę, tak by na białym papierze pojawiło się słowo. Opowieści o kuluarach pracy drukarzy i zecerów przedstawi nam Józef Rakoczy, który jak o sobie mówi jest ostatnim drukarzem typograficznym w Krakowie. - 14.00 | MiT | 60′ – warsztaty „Jak przez kalkę!” (zapraszamy dzieci z opiekunem)
Zajęcia pozwolą na poznanie domowych szybkich metod na kopiowanie i tworzenie kopii w zaciszu domowym. Dowiemy się też jak można łatwo zaszyfrować wiadomość. Spróbujemy stworzyć różne wiadomości, a następnie będziemy je powielać, obijać przez kalkę, nabijać pieczątki i robić kopie.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe: b.szymanska@sckm.krakow.pl
Organizatorem projektu – BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Partnerzy: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.








