Menu

BajkoZofia | W zgodzie z naturą

5 listopada 2022 - Bajkozofia
BajkoZofia | W zgodzie z naturą

BajkoZofia | W zgodzie z naturą

Zapraszamy na warsztat filmowo-ekologiczno-plastyczny z Moniką Tomaszewską z kolektywu Siostry Rzeki – W zgodzie z naturą. Będziemy rozmawiać, rysować, brudzić ręce w ziemi i zastanawiać się o czym myślą kwiaty. 

Czy to możliwe, że to właśnie dzieci wiedzą najwięcej o ochronie środowiska? Okazuje się, że tak! Traktują planetę Ziemię jak swój jedyny, ukochany dom, o który należy dbać. Rośliny, zwierzęta, leśne duszki w naturalny sposób stają się ich przyjaciółmi, o które będą walczyć całą mocą dziecięcej przyjaźni. Ich działania motywują i dodają odwagi, a małe kroki mają wielkie znaczenie. Porozmawiamy o tym, czy dzieci czują związek z przyrodą, czy jest to coś czego się dopiero uczą. Jak mogą wspierać działania związane z ekologią i czy istnieje dziecięcy aktywizm ekologiczny.

W programie: 

Warsztat podczas którego każde dziecko zasadzi swoją roślinkę, dowie się ciekawych rzeczy o tym, co rośliny próbują nam powiedzieć, i jak po powrocie do domu dalej opiekować się nimi. W części artystycznej dzieci wykonają mini transparenty ekologiczne, będące dopełnieniem działań warsztatowych. Na koniec dzieci otrzymają ilustrowany list od natury, z którego dowiedzą się, co dalej robić, żeby ich rośliny były szczęśliwe, jak je przesadzać, pielęgnować i w jakim środowisku rozwijają się wolniej a w jakim szybciej.

Przewidujemy również konkurs i nagrody w postaci książek. 

Monika Tomaszewska – Absolwentka Wzornictwa na Wydziale Form Przemysłowych oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała Malarstwo i Historię Sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds, w Anglii. Obecnie jej główną formą wypowiedzi jest sztuka performance i działania artywistyczne, poruszające tematy nierówności społecznych, praw człowieka, zwierząt i ekologii. Rzeka Biała w Kolektywie Siostry Rzeki. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią analogową. Tworzy grafiki oraz animacje do projekcji spektakli teatralnych (m.in. dla Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, czy PZLPiT „Mazowsze”). Od 2019 roku prowadzi Zuchy Studio. 

Dagmara Cioska – Zafascynowana kinem i filozofią studentka psychologii i sztuki pisania, laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej oraz konkursu “Skrytykuj!”, finalistka “Krytyk Mówi”, członkini Jury Młodych m.in. na 41. FPFF w Gdyni, 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, nagrodzona za najlepszą videorecenzję na Bytom Film Festival. Zdobywczyni Nagrody Jury i
Nagrody Publiczności Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych. Naukowo zainteresowana interdyscyplinarnym podejściem do sztuki, pracowała nad takimi tematami jak: recepcja slow cinema z perspektywy psychologii poznawczej, ekranowa reprezentacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i portretowanie problemu alkoholowego w animacjach dla dorosłych, odpowiedzialność twórcza w ujęciu filozoficznym i psychologicznym, figura muzy w analizie porównawczej “Portretu kobiety w ogniu” i “Malcom i Marie”, fetyszyzacja osób z grup mniejszościowych w kinie popularnym. W swojej pracy magisterskiej bada wpływ pozytywnej filmowej reprezentacji osób homoseksualnych na pozytywną tożsamość i autostygmatyzację widzów i widzek LGBT+. Początkująca yt-berka.

Organizatorem projektu – BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.