Menu

BajkoZofia i Sprawczość dziecięca

19 listopada 2022 - Bajkozofia
BajkoZofia i Sprawczość dziecięca

BajkoZofia | Sprawczość dziecięca – relacja

Kiedy świat zmienia się nie do poznania, a dorośli pozostają bierni, pora by młodzi wzięli sprawy w swoje ręce. Czasem wystarczy się tylko dogadać.

Kolejne spotkanie XII Festiwalu Filmu Filozoficznego – BajkoZofia za nami. Mogliśmy zrealizować to wydarzenie dzięki niezwykłej gościnności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dziękujemy! 

Sama przestrzeń inspiruje, zachęca do twórczej kreacji i wyzwala w młodych bohaterach tych spotkań – superbohaterów! Czy jednak każde dziecko może stać się superbohaterem? Czy, aby zmieniać świat, nawet ten najbliższy, potrzebne są super moce? 

Na te i inne pytania mogliśmy wspólnie szukać odpowiedzi podczas projekcji filmu „Jakub, Mimi i gadające psy” w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Ten łotewski film, będący również polską koprodukcją, pozwolił wprowadzić młodych widzów i ich rodziców w temat spotkania, czyli w  Sprawczość dziecięcą. Przygody Jakuba i Mimi udowodniły, że działania, które pozornie niewiele zmieniają, mogą mieć wielką moc, i że to co robimy jest ważne, niezależnie od wieku. Czyny i wiara dziecięcych bohaterów, ich głos i wytrwałość przyczyniły się do uratowania ich malej ojczyzny. Mimi i Jakub dążyli do celu pomimo niewiary i braku wsparcia dorosłych.

Po projekcji odbyło się spotkanie z Justyną Suchecką, dziennikarką i autorką książek. Tematy poruszane przez Gościa Festiwalu oscylowały wokół jej książki „Young power! 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat”, która bezpośrednio nawiązywała do tego, co chwilę wcześniej można było oglądać na ekranie. Autorka rozmawiała z prowadzącymi i publicznością o prawdziwych młodych, małych bohaterach i musiała zmierzyć się z bardzo zaskakującymi, nietypowymi, a nawet trudnymi pytaniami dziecięcej widowni. W ustach bohaterów książki autorstwa Justyny Sucheckiej jest wiele odpowiedzi, pomysłów, recept na to jak im udało się zmienić świat. 

Po spotkaniu przyszedł czas na warsztaty animacji poklatkowej prowadzonych przez Darię Godyń, animatorkę, artystkę, autorkę filmów. Dzieci w trakcie dwugodzinnych warsztatów przygotowały od początku do końca animację poklatkową od wymyślenia historii, przygotowania postaci i rekwizytów, poprzez ostateczne nagranie filmu. Młodzi artyści tworzyli z eko-materiałów, papieru i różnych nieoczywistych przedmiotów postaci superbohaterów, a następnie animowali ich ruchy w specjalnej aplikacji. Z małą pomocą rodziców i autorki warsztatów wytwory dziecięcych rąk mogły na kilka sekund ożyć na ekranie.

Warsztaty owocne w śmiech, współpracę i kreatywność dzieci uważamy za udane, bardzo cieszymy się, że dzieci i dorośli z zaangażowaniem wzięli udział w spotkaniach BajkoZofii!

Organizatorem projektu – BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.