Menu

BajkoZofia XII Festiwal Filmu Filozoficznego.

22 listopada 2022 - Bajkozofia
BajkoZofia XII Festiwal Filmu Filozoficznego.

Zapomniane rzemiosła

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach XII Festiwalu Filmu Filozoficznego i pokaz filmu „Ogród szkolny” połączony z warsztatami. Tematem przewodnim wydarzenia będą zapomniane rzemiosła.

Kto jak dziecko uczył się od rodziców lub dziadków cerować skarpety, przyszywać urwane guziki, naprawiać drewniany domek na drzewie, ten wie, że w ten sposób zdobył nie tylko praktyczną umiejętność. Wspólne naprawianie zniszczonych przedmiotów, tkanie, pielenie grządek, majsterkowanie, oprócz zerwanych wątków i odrdzewionych śrubek łączy ze sobą pokolenia i buduje najcenniejsze – bo niematerialne – więzi.

Program wydarzenia:

Wiele dzieci nie ma pojęcia, skąd pochodzi jedzenie na ich talerzach. Wszystkie zgodnie twierdzą, że ze sklepu.
Holenderski dokument dla dzieci, którego bohaterami są uczniowie. Jednym z ich szkolnych zadań jest pielęgnacja grządek i dbałość o warzywa. W Holandii od ponad stu lat funkcjonuje system ogrodów szkolnych. Każdego roku szkoły podstawowe zabierają dzieci na pola, gdzie uczą je jak siać, uprawiać i przyrządzać z warzyw posiłki. Wyjście z klasy na łono natury uczy je jeszcze czegoś ważnego – cyklu życia.
Jak uprawiać warzywa? Co jest dobrym sposobem na walkę z otyłością? Jak dbać o bioróżnorodność? Tego wszystkiego dzieci nauczą się w szkolnym ogrodzie!

Organizatorem projektu – BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Partnerzy: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.