Menu

XII Festiwal Filmu Filozoficznego. Wrzesień-grudzień 2022.

15 grudnia 2022 - Poprzednie edycje festiwalu

XII Festiwal Filmu Filozoficznego – Kryzys!?

15 grudnia 2022

Kryzys globalny – spotkanie przeznaczone dla młodzieży 15+
W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje – gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowany film chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i poprzez debatę zaopiekować się uczuciami i myślami młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnej wymiany idei.

W programie:

Projekcja filmu „Pierwszy reformowany”, reż. Paul Schrader (15+ ) Wstęp wolny. 

Gość Festiwalu Michał Lesiak – filmoznawca, wykładowca współzałożyciel i redaktor czasopisma „Ekrany”.

Dyskusja po filmie z udziałem filmoznawców Michała Lesiaka i Karoliny Paluch oraz publiczności. 

Michał Lesiak – absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor czasopisma „Ekrany” oraz podcastu „Ścieżka dźwiękowa”. Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej.

Karolina Paluch – ukończyła Filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swoich pracach dyplomowych skupiała się na analizie przestrzeni filmowej poprzez konteksty transcendencji i liminalność. Debiutująca recenzentka filmowa. Koordynatorka Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy oraz programerka Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie.

Kryzys (nie tylko) Klimatyczny

“Czy gdy będzie bardzo gorąco, to słońce zmieni się w kulę ognia i wyginiemy jak dinozaury?” – takie pytanie usłyszała jedna z nas od 7-latka podsłuchującego telewizyjne doniesienia o globalnym wzroście temperatur. To pytanie ważne i świadczące o przynajmniej dwóch rzeczach – po pierwsze temat kryzysu klimatycznego dociera do najmłodszych, a twierdzenie że jest inaczej jest zaklinaniem rzeczywistości. Po drugie dziecięca kreatywność i nieskrępowanie myślenia może być zaskakująco przydatnym orężem do wykorzystania w walce o naszą wspólną przyszłość, jeśli tylko pozwolimy dzieciom mówić i zaczniemy ich słuchać.

Spotkanie z filozoficznym kinem klimatycznym proponujemy najmłodszym i nieco starszym widzom i widzkom. Uważamy, że problem kryzysu klimatycznego wykracza znacznie ponad prostą narrację ekologiczną w formie dyrektywnego, naiwnie moralizatorskiego stylu rozmowy z dziećmi i młodzieżą, wymaga za to namysłu holistycznego i dociekliwego, do którego najmłodsi filozofowie i filozofki (tak często pytający “dlaczego?”) jak najbardziej są zdolni/e. To właśnie im przyjdzie się mierzyć z najpoważniejszymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Warto zatem wprowadzić ten temat do rozmowy z najmłodszymi w sposób stopniowy i bezpieczny, niczego nie ukrywając, ale też nie zostawiając dzieci z poczuciem beznadziejności sytuacji, rozbudzić również drzemiącą w nich kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań.

Z kolei dla znacznej części młodzieży temat jest obecny i ważny, o czym świadczą działania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w Polsce działającego od 2019 roku. W związku z kolejnymi doniesieniami naukowymi w młodych ludziach pojawiają się różne emocje – gniew, strach, frustracja, ale także nadzieja i determinacja. Prezentowane filmy chcemy potraktować jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i warsztatów, poprzez sztukę zagospodarować uczucia i myśli młodych osób, stworzyć również przestrzeń do wspólnotowej wymiany idei. 

Wydarzenie zakłada poszerzenie kompetencji z zakresu analizy i interpretacji dzieła filmowego, jak również zdolności filozoficznych, jednak w formie atrakcyjnej i dostosowanej do wieku uczestników i uczestniczek. Podczas spotkania z pewnością padnie wiele ważnych pytań, a odpowiedzi spodziewamy się zarówno po stronie zaproszonych ekspertów i ekspertek jak i – a może przede wszystkim, zwłaszcza tych najbardziej nieoczywistych – młodych widzów i widzek.

Dagmara Ciosek


XII Festiwal Filmu Filozoficznego | Prawda

17 grudnia 2022

Prawda – bywa wspaniała, trudna, bolesna, wyzwalająca. Czy warto być prawdziwym? Czy warto szukać prawdy? Czasem dzięki takim poszukiwaniom zdobywamy cenną wiedzę na swój temat. Na kolejnym spotkaniu w ramach BajkoZofii. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego zapraszamy do obejrzenia filmu o dziecięcym detektywie, który dzięki sprytowi, wytrwałości i wierze we własne siły rozwiązuje trudne zagadki. Odnalezienie ukrytej prawdy sprawia, że nie tylko odnajduje zakamuflowane odpowiedzi, ale przede wszystkim zdobywa cenną wiedzę na swój temat.

Program wydarzenia:

Film – wstęp wolny

Warsztaty – zapisy mailowe b.szymanska@sckm.krakow.pl

Organizatorem projektu BajkoZofia. XII Festiwalu Filmu Filozoficznego jest Stowarzyszenie EKSIT.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.